Ogrody zimowe

Oferujemy profesjonalne przygotowanie projektów oraz wykonanie ogrodów zimowych. Nasze nowoczesne ogrody zimowe na zamówienie mogą stanowić wspaniałą ozdobę każdego domu oraz miejsce wspólnych spotkań i odpoczynku dla całej rodziny.

Co powiesz na delektowanie się swoim ogrodem bez względu na warunki pogodowe? Wykonujemy nowoczesne ogrody zimowe całoroczne, dzięki którym możesz podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku. Dużo światła, bliskość natury, ciekawy wystrój i wrażenie otwartej przestrzeni – tego nie może zabraknąć w Twoim domu!

Możesz wybrać własny wariant i kolorystykę, a my stworzymy miejsce idealnie dopasowane do Twoich potrzeb! Budowę ogrodu zimowego na tarasie realizujemy sprawnie przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Ogrody zimowe - budowa ze sprawdzonych materiałów

Jesteśmy autoryzowanym producentem całorocznych ogrodów zimowych na wymiar i producentem stolarki aluminiowej w niemieckim systemie TS-ALUMINIUM. Najlepszej jakości materiały oraz solidna obróbka stanowią gwarancję najwyższego standardu, który wykorzystujemy do wykonania ogrodu zimowego o budowie mocnej i wytrzymałej.

Tworząc nasze całoroczne zimowe ogrody, stosujemy materiały, które najlepiej sprawdzają się na wolnym powietrzu i wykazują odporność na czynniki atmosferyczne. Ogrody zimowe aluminiowe są mocowane na fasadach, które nie wymagają pielęgnacji ani konserwacji. Są one przy tym niezwykle wytrzymałe i odporne na deszcz czy mróz. Możemy je indywidualnie kształtować oraz wyposażyć w elementy wiatrochronne, składane oraz przesuwane. Między profilami instalujemy szkło zespolone, które gwarantuje najwyższą termoizolację oraz bezpieczeństwo w trakcie ewentualnego uszkodzenia. Z kolei fundamenty pod budowę ogrodu zimowego tworzymy z mocnego betonu, wykonując zbrojenie i izolację termiczną.

Będąc producentami całorocznych zimowych ogrodów na wymiar z długoletnim doświadczeniem wiemy, jak powinien przebiegać cały ten proces, aby efekt finalny był nie tylko zachwycający wizualnie, ale również stabilny, bezpieczny i trwały.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani szczegółami, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami poniżej, gdzie znajdziecie porady oraz wszystkie informacje niezbędne dotyczące projektowania i wyboru ogrodu zimowego na wymiar.

Begin Your Life in the Garden

Producent ogrodów zimowych na wymiar z doświadczeniem międzynarodowym

Jesteśmy firmą o uznanej renomie w zakresie w produkcji oraz budowy całorocznych, nowoczesnych ogrodów zimowych w Polsce (m.in. w Andrychowie, Bielsku-Białej czy Żywcu) oraz za granicą. Nasze konstrukcje jako jedyne na rynku polskim oraz nieliczne na niemieckim są obliczane statycznie pod względem obciążeń wiatrowo-śniegowych dachu.

Po wykonaniu prac wydajemy Klientom imienne dokumenty potwierdzające w/w obliczenia do odbioru przez Inspekcję Budowlaną. Dokumenty pod budowę zimowych ogrodów mogą być sporządzone w języku polskim lub niemieckim, podpisane przez uprawnionych do tego inżynierów.

Tak urozmaicona oferta nowoczesnych ogrodów zimowych pozwala nam z powodzeniem prowadzić działalność nie tylko w województwie śląskim czy na terenie całego kraju, lecz także w Unii Europejskiej, Norwegii czy Szwajcarii. Jako producenci całorocznych ogrodów zimowych od lat utrzymujemy najwyższe standardy jakościowe wykonanych konstrukcji.

Typy ogrodów zimowych

Dodatki dla Ciebie

Wysokie temperatury w ogrodzie zimowym?

Markizy dachowe zapewniają przyjemny, chłodny klimat we wnętrzu szklanych pomieszczeń nowoczesnych ogrodów zimowych. Realizacja przebiega sprawnie dzięki doświadczeniu naszych fachowców. Montaż markizy sprawia, że ogród zimowy na wymiar staje się świetnym miejscem wypoczynkowym w najgorętsze letnie dni. 

Airomatic – markiza do ogrodów zimowych

Modele markizy Airomatic (PS4000 i PS4500) przeznaczone są do montażu na zewnątrz w ogrodach zimowych, szklanych dachach i świetlikach dachowych. Ich kompaktowa konstrukcja predysponuje ten system do zacieniania małych i średnich powierzchni.

Elegancka, samonośna kaseta wykonana jest, tak jak pozostałe profile i komponenty, z wysokiej jakości aluminium. W pozycji zwiniętej profil przedni domyka kasetę markizy i zabezpiecza poszycie przed wpływem czynników atmosferycznych. Prowadnice boczne, z opatentowanymi sprężynami gazowymi, zapewniają perfekcyjne napięcie tkaniny poszycia. Duży wybór wsporników montażowych pozwala na łatwą instalację, również na skomplikowanych dachach.

Markiza standardowo wyposażona w napęd elektryczny. Dla większej wygody użytkowania można zastosować zdalne sterowanie i automatykę pogodową.

  • maksymalny wysięg 400 cm (Airomatic PS4000) lub 600 cm (Airomatic PS4500),
  • maksymalna szerokość 400 cm (Airomatic PS4000) lub 550 cm (Airomatic PS4500),
  • naciąg tkaniny – sprężyny gazowe,
  • ponad 300 wzorów tkanin akrylowych do wyboru,
  • wyłącznie napęd elektryczny, opcjonalnie sterowanie radiowe i automatyka pogodowa.
 
Targa / Targa-Plus – markiza wielkogabarytowa

Markizy Targa przeznaczone są głównie do zacieniania dużych, złożonych dachów szklanych i podkonstrukcji. Dzięki montażowi na zewnątrz chronią przed słońcem i ciepłem, zapewniając przyjemny klimat we wnętrzach.

Cechą wyróżniającą markizy Targa spośród innych dostępnych rozwiązań do zacieniania nowoczesnych ogrodów zimowych jest możliwość przesunięcia prowadnic bocznych do środka urządzenia – nie muszą się one znajdować na skraju – co umożliwia montaż markiz na ogrodach zimowych o nieprostokątnym kształcie. Opatentowane rozwiązanie prowadnic teleskopowych w modelu „Plus” umożliwia rozwinięcie markizy do 140 cm poza obrys ogrodu zimowego. Nawet przy niewielkim kącie nachylenia dachu, opatentowane sprężyny gazowe zapewniają perfekcyjne napięcie tkaniny poszycia.

Standardowy napęd elektryczny zapewnia bardzo wygodną obsługę. Markizę można wyposażyć w różne warianty sterowania, takie jak np. automatyka pogodowa.

  • maksymalny wysięg 700 cm,
  • maksymalna szerokość 700 cm,
  • w modelu Targa-Plus prowadnice teleskopowe,
  • naciąg tkaniny – sprężyny gazowe,
  • ponad 300 wzorów tkanin akrylowych do wyboru,
  • wyłącznie napęd elektryczny, opcjonalnie sterowanie radiowe i automatyka pogodowa.

Arcada / Arcada-Plus – markiza z zacienieniem powierzchni pionowej

Markiza Arcada została zaprojektowana do jednoczesnego zacienienia dachów i powierzchni pionowych ogrodów zimowych. Ten innowacyjny system nie tylko chroni przed przed słońcem, ale także, w części pionowej, zapewnia ochronę prywatności.

Aluminiowe prowadnice boczne mogą być załamane pod kątem do 90 stopni, w formie jednego lub kilku łuków (gięć). Dzięki temu Arcada świetnie się nadaje do zacieniania np. przeszklonych przybudówek. Sprawdzone sprężyny gazowe umieszczone w profilu przednim zapewniają stałe naprężenie tkaniny poszycia – niezależnie od stopnia rozwinięcia markizy. Model Arcada-Plus może być zastosowany do dużych ogrodów zimowych lub jako konstukcja wolnostojąca.

Dodatkowe wyposażenie opcjonalne, takie jak czujnik słońca, wiatru lub deszczu, uzupełniają standardowy napęd elektryczny markizy o wygodne funkcje sterujące.

  • maksymalny wysięg 500 cm (Arcada) lub 650 cm (Arcada-Plus),
  • maksymalna szerokość 500cm,
  • model Arcada-Plus może być instalowany jak pergola – bez podkonstrukcji wsporczej,
  • naciąg tkaniny – sprężyny gazowe,
  • ponad 300 wzorów tkanin akrylowych do wyboru,
  • wyłącznie napęd elektryczny, opcjonalnie sterowanie radiowe i automatyka pogodowa.

Szklane fasady są dzisiaj nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury. Dzięki zastosowaniu refleksol możliwe jest znaczące zmniejszenie zużycia energii w takich budynkach. Architekci wykorzystują te zalety i często używają rolet fasadowych, stanowiących również dodatkowy detal w architekturze budynku.

Refleksol Universal

Rolety fasadowe z trzema systemami prowadzenia bocznego.

Refleksole Universal dostępne są z trzema różnymi systemami prowadzenia bocznego: za pomocą aluminiowych prowadnic, linek ze stali nierdzewnej oraz chromowanego pręta stalowego.

Zwarta konstrukcja i elegancka kaseta ochronna sprawiają, że model ten stanowi elegancki detal w nowoczesnej architekturze fasadowej. Nadaje się także świetnie do zacieniania balkonów oraz bocznych ścian nowoczesnych ogrodów zimowych.

Rolety Universal mogą być instalowane do ściany lub do sufitu. Zwijanie i rozwijanie tkaniny realizowane jest za pomocą przekładni i korby, lub opcjonalnego napędu elektrycznego. Istnieje możliwość instalacji kilku rolet obok siebie, napędzanych wspólnym napędem.

Duży wybór tkanin – zarówno zaciemniających jak i transparentnych – pozwala na optymalny dobór rolety do każdych warunków.

Refleksol Vertical

Rolety fasadowe z prowadnicami bocznymi.

Vertical to klasyczne refleksole z prowadnicami bocznymi. Dostępne z dwoma rodzajami kaset ochronnych. Można wybrać pomiędzy wersją delikatnie zaokrągloną lub o nowoczesnym, ściętym kształcie. Kaseta rolety jest samonośna – mocowana do prowadnic bocznych – i nie wymaga dodatkowego mocowania do elewacji. Roletę można zamontować we wnęce lub bezpośrednio na elewacji. Specjalną cechą modelu Vertical jest takie samo wzornictwo jak markiz fasadowych Metro oraz Visombra – dzięki czemu można na jednej elewacji zastosować różne rodzaje osłon, z zachowaniem spójnego wyglądu.

Potrzebujecie Państwo zasłonić szczególnie duże okno?
Model Vertical-Box o wymiarach maksymalnych 500×350 cm (szerokość x wysokość) będzie doskonałym wyborem. Wyposażony jest w kwadratową, powiększoną kasetę ochronną, chroniącą poszycie zwiniętej rolety przed zabrudzeniem.

Refleksole Vertical mogą być sterowane ręcznie – za pomocą korby zewnętrznej lub od wnętrza pomieszczenia – a także za pomocą napędu elektrycznego, zapewniającego wysoki komfort obsługi.

Refleksol Ventosol

Roleta fasadowa z systemem ZIP.

Refleksol Ventosol to nowoczesny system zacieniania fasad o szerokim zakresie użytkowania. Wyposażony jest w system ZIP, który działa jak zamek błyskawiczny, utrzymujący tkaninę w prowadnicach bocznych, dzięki czemu wyeliminowano prześwity boczne pomiędzy tkaniną a prowadnicą.

Ventosol wyposażony jest w elegancką, samonośną kasetę osłonową tkaniny, dzięki czemu po zwinięciu jest ona chroniona przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Duży wybór wsporników montażowych pozwala na prostą instalację zarówno na fasadzie jak i we wnękach okiennych. Standardowy napęd za pomocą korby może być zastąpiony opcjonalnym silnikiem elektrycznym.

Model Ventosol VS5400, pracujący w pozycji poziomej i przeznaczony do zacieniania świetlików dachowych, wyposażony jest w napęd elektryczny w standardzie, oraz system naciągu tkaniny za pomocą sprężyn gazowych.

Refleksol Verimatic

Roleta fasadowa ze sprężynami gazowymi.

Refleksol Verimatic jest specjalnym rodzajem rolety fasadowej, w której tkanina może się rozwijać konwencjonalnie z góry do dołu, ale także z dołu do góry, w zależności od lokalizacji kasety podczas montażu. Zacienianie okien od dołu do góry pozwala na uzyskanie dużego komfortu oświetlenia biur oraz sal konferencyjnych – w pomieszczeniach nadal jest jasno, ale słońce nie odbija się od powierzchni ekranów i monitorów.

Tkanina rolety jest naprężona w każdej pozycji dzięki opatentowanemu systemowi sprężyn gazowych znajdujących się w prowadnicach bocznych. Lakierowane proszkowo elementy i profile aluminiowe gwarantują długi okres użytkowania.

Standardowy napęd elektryczny może zostać uzupełniony o dodatkowe elementy sterujące, pozwalające w optymalny sposób regulować zacienieniem całej fasady

Informacje dla Ciebie

Kompleksowa budowa ogrodu zimowego to spore przedsięwzięcie. Nie ma znaczenia, czy budujemy je w Polsce, w takich miastach jak Żywiec czy Andrychów, czy też za granicą. Przed przystąpieniem do jego planowania i realizacji warto poświęcić czas na zastanowienie, jakiego nowoczesnego ogrodu zimowego Państwo potrzebują. Jako polski producent tych pięknych konstrukcji sprostamy oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Jednym z ważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać, jest to o jego funkcję. Czy ma on być jadalnią, biurem, pokojem dziecięcym, czy też może uzupełnieniem istniejącego ogrodu? Od tego, jakie będą oczekiwania klienta i jego rodziny zależy m.in. wielkość, styl aranżacji i wygląd wnętrza ogrodu zimowego, tworzonego na wymiar u producenta Almont System.

Od czego zacząć?

Kluczowe są nasze oczekiwania. Każda osoba planująca takie przedsięwzięcie powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy najważniejszy jest dla niej końcowy efekt estetyczny, czy też może powiększenie powierzchni mieszkalnej. Jesteśmy producentem mieszkalnych ogrodów zimowych, wyposażonych w nowoczesną instalację grzewczą. Wówczas konstrukcja ta staje się oddzielnym, całorocznym pokojem użytkowym. Równie ważne jest, czy chcemy, aby producent zimowych ogrodów na wymiar wykonał ją dla nas pod oszczędzanie energii konwencjonalnej – dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. A może będzie ona tylko miejscem do uprawy roślin?

Nowoczesne ogrody zimowe mogą być w zależności od przeznaczenia ogrzewane (ciepłe) lub nie (zimne). Te ostatnie nadają się do wykorzystania tylko latem oraz w czasie ciepłej jesieni czy wiosny. Zimą temperatura spada w nich do 5-15 stopni Celsjusza.

Nieogrzewany ogród zimowy może być dobrym buforem między domem a światem zewnętrznym i skutecznie chronić budynek przed ucieczką ciepła zimą oraz zbytnim nagrzewaniem się latem.

Należy pamiętać, iż zimowy ogród na tarasie powinien być oddzielony od części mieszkalnej drzwiami – pomoże to uniknąć strat ciepła. Rośliny w takim nieogrzewanym ogrodzie też muszą mieć zapewnioną odpowiednią ochronę np. w postaci szkła zespolonego termoizolacyjnego.

Jak oszczędzać ciepło?

Dobra izolacja cieplna pozwala na oszczędzanie energii nawet w nieogrzewanych ogrodach zimowych. Otóż szkło przepuszcza krótkofalowe promieniowanie słoneczne, które następnie odbija się od podłogi oraz ścian i już jako promieniowanie długofalowe, nie może się wydostać z powrotem na zewnątrz i powoduje wzrost temperatury w naszym zielonym salonie.

Jeśli wiosną i latem po prostu otworzymy drzwi do nowoczesnego ogrodu zimowego, którego polski producent Almont System wykonuje zgodnie ze sztuką, możemy za darmo ogrzewać pomieszczenia i zaoszczędzić w ten sposób na kosztach ogrzewania.

Niewątpliwą zaletą ogrzewanego ogrodu zimowego jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok. Dom zyskuje w ten sposób atrakcyjną powierzchnię mieszkalną – którą można zaaranżować jako salon, jadalnię, pracownię czy nawet basen. Można tu urządzić miejsce do siedzenia dla kilku osób, wstawić stoliki oraz donice z roślinami. Minimalna powierzchnia w przypadku takiego ogrodu zimowego to 12 m2. Oczywiście jeśli tylko mają Państwo taką możliwość to warto, aby pomieszczenie to było większe, co znacznie poprawi komfort jego użytkowania. Budowa dużych zimowych ogrodów wchodzi w zakres naszych działań.

Po podjęciu decyzji o budowie zimowego ogrodu warto dokładnie zaplanować każdy krok – tak by cała inwestycja zakończyła się sukcesem.

Po pierwsze projekt

Pierwszą sprawą jest otrzymanie od wykonawcy i producenta całorocznych ogrodów zimowych rozpiski dotyczącej kosztów tego przedsięwzięcia oraz dokładnego projektu. Aby mieć w głowie pełną listę kosztów, warto dopytać o wszelkie szczegóły związane z budową. Ogród zimowy na wymiar u polskich producentów Almont System jest tworzony pod określony metraż oraz przy  zastosowaniu wybranych materiałów, różnych cenowo. 

Nie tylko cena jest ważna

Najtańsza oferta wcale nie musi być najlepsza. Warto pamiętać o tym przy wyborze wykonawcy nowoczesnego ogrodu zimowego. Klient powinien również zastrzec terminy zakończenia realizacji projektu – tak by nie musiał czekać w nieskończoność na gotową inwestycję.

Dobrze wybierz materiały

Wybór odpowiednich materiałów do budowy dużego i małego zimowego ogrodu jest sprawą priorytetową. Od ich trwałości i jakości zależy, jak długo ta konstrukcja zachowa dobrą formę i nienaganny wygląd. Na przykład jeśli chodzi o ramy okienne, polecamy te z PCV o większej wytrzymałości lub profile aluminiowe z przegrodą termiczną. Nowoczesny ogród zimowy, którego wykonanie zlecisz specjalistom z firmy Almont System zakłada profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru materiałów na każdym etapie budowy.  

Materiały użyte w konstrukcji ogrodu zimowego na wymiar od producenta powinny być też wybierane pod kątem tego, by były łatwe w konserwacji. Inwestycja w takie materiały, które zapewnią konstrukcji odpowiednią odporność i wytrzymałość na obciążenie śniegiem i wiatrem oraz szczelność dachu – z pewnością się zwróci. Warto też zwrócić uwagę na to, by wygląd zastosowanych materiałów pasował dobrze do wyglądu domu. Przed rozpoczęciem budowy ogrodu zimowego w Andrychowie, Bielsku-Białej, Żywcu i każdych innych rejonach Polski oferujemy swoją pomoc w doborze markiz z czujnikami pogodowymi.

Usytuowanie ogrodu

Przy wyborze miejsca na nowoczesny ogród zimowy, należy pamiętać, że te skierowane na południe otrzymują więcej słońca w czasie dnia niż te ukierunkowane na północ. Co za tym idzie, konkretna lokalizacja może pociągać za sobą potrzebę instalacji odpowiedniej wentylacji oraz żaluzji i markizy. Kluczowe dla komfortu użytkowników nowoczesnego ogrodu zimowego jest utrzymanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia w lecie oraz zapewnienie odpowiedniej ilości światła w zimie. Aby tak się stało, kompleksowa budowa zimowych ogrodów powinna być zlecona firmie – takiej jak Almont System – której pracownicy zaznajamiają się ze specyfiką terenową, odpowiednią pod konstrukcję.  

Od pomysłu na ogród zimowy i jego projektu do jego realizacji jest kilka istotnych etapów do przejścia. Ale nagrodą za pomyślne zaliczenie każdego z nich będzie własna domowa oranżeria, której urokami będą się mogli Państwo cieszyć przez lata.

Pierwszy krok: formalności

Na początku realizacji każdego przedsięwzięcia jest jego projekt. W przypadku ogrodu zimowego dobrze uwzględnić go już przy budowie domu – wówczas będzie stanowił z nim harmonijną całość. Jeśli natomiast klient chce dodać ogród zimowy do już istniejącego budynku, należy zamówić projekt w firmie zajmującej się budową takich konstrukcji. Dopiero gdy będą Państwo w posiadaniu gotowego projektu, można wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę (w przypadku gdy powierzchnia konstrukcji przekracza 25 m2).

Fragment prawa budowlanego

Budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (czyli np. ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę można przejść do kolejnego kroku, jakim jest podpisanie umowy z wykonawcą. W dokumencie tym powinny zostać zawarte informacje dotyczące m.in. kosztu świadczonych usług, ich zakresu oraz termin, w którym inwestycja ma zostać oddana do użytku. Po podpisaniu umowy producent całorocznych zimowych ogrodów wykonuje dla nas konstrukcję. 

Zaczynamy budowę od fundamentów

Budowa nowoczesnych ogrodów zimowych jest prowadzona na zbrojonych ławach lub płytach fundamentowych z betonu. Płyty betonowe mogą zarazem stanowić gotowy podkład pod posadzkę. Kolejnym krokiem jest oddylatowanie fundamentów ogrodu od fundamentów domu poprzez umieszczenie pomiędzy nimi przekładki ze styropianu. Do tego fundamenty powinny zostać zabezpieczone poziomą izolacją przeciwwilgociową (mogą to być np. dwie warstwy papy), a płyta fundamentowa lub betonowa wylewka zrobiona między ławami powinna być ocieplona styropianem. Prawidłowo wykonane fundamenty powinny wystawać 15 cm ponad powierzchnię gruntu, dzięki czemu ścianki nowoczesnego ogrodu zimowego będą chronione przed kroplami deszczu rozpryskującymi się o ziemię, a szyby zachowają dłużej czystość. 

Kilka słów o konstrukcji ogrodu zimowego

Ogrody zimowe aluminiowe posiadają wytrzymałą konstrukcję, składającą się z aluminiowych profili, które często są już dostarczane na miejsce budowy przycięte na wymiar, a nawet już częściowo zmontowane. Szkielet konstrukcji połączony jest z fundamentem i ścianami dyblami ze stali. Wolne miejsce między ścianami a profilami powinno zostać wypełnione pianką poliuretanową, której zadaniem jest ochrona wnętrza ogrodu przed ucieczką ciepła. Na zewnątrz pianka musi być zabezpieczona przed słońcem i wilgocią, najlepiej z wykorzystaniem samoprzylepnej taśmy polipropylenowej. Tak skonstruowane ogrody zimowe z aluminium od  polskiego producenta Almont System są mocne, wytrzymałe i długożywotne. 

Szkło i wypełnienia dachu i ścian

Pomiędzy elementy konstrukcyjne zarówno tarasowych, jak i mieszkalnych ogrodów zimowych, producenci wkładają szyby zespolone dostarczane razem z resztą konstrukcji. Szyby te składają się z dwóch tafli szkła, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Szyby mogą być pokryte powłoką, która odbija promienie słońca albo ogranicza ich przenikanie, najbardziej jednak polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest szkło bezbarwne, które zapewnia maksymalną ilość światła również w pochmurne dni oraz zimą.

Jeśli natomiast zależy nam mniejszym dopływie promieni słonecznych, można zastosować takie sprawdzone rozwiązania jak markizy, rolety, żaluzje, można zasadzić też rośliny, które latem zatrzymają większość ciepła.

Wykonanie ogrodów zimowych w Andrychowie, Żywcu i innych rejonach Polski uwzględnia otwierane okna i drzwi prowadzące na zewnątrz. Zapewniają one pomieszczeniu odpowiednią wentylację. Jeśli chodzi o dach, jego podstawę stanowią profile zwane krokwiami o maksymalnej długości 7mb. Między krokwiami montowane są lub płyty komorowe z poliwęglanu – jednak jeśli wybiorą Państwo ten drugi produkt, należy mieć świadomość, że płyty te są mniej trwałe od szyb i przepuszczają mniej światła. Są za to lżejsze i odporniejsze na rozbicie.

A co z rynnami?

Warto też pamiętać o takich elementach niezbędnych do budowy nowoczesnego ogrodu zimowego jak rynny czy obróbki blacharskie. Te ostatnie są montowane na styku dachu ze ścianą lub kilkoma ścianami domu. Pełnią one funkcję zabezpieczającą przed przeciekami, które mogłyby wystąpić np. podczas ulew czy roztopów. Montowane są one też wokół fundamentów – do odprowadzania wody, która ścieka po szybach konstrukcji poza jej ściany. Natomiast rynny, jak łatwo się domyślić, odprowadzają wodę z połaci dachu. Kompleksowa budowa zimowych ogrodów przez firmę Almont System uwzględnia także ich sprawny montaż. 

Podłoga i ogrzewanie w mieszkalnych zimowych ogrodach

Jeśli wykonanie nowoczesnego ogrodu zimowego zakończyło się sukcesem, czas pomyśleć o posadzce i ogrzewaniu. Na podłodze dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne – trwałe, wygodne i łatwe w pielęgnacji. Kiedy na dworze jest niska temperatura, oranżeria powinna być ogrzewana. W tym celu można zamontować grzejniki bądź wybrać opcję ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego). Ciekawym i modnym teraz rozwiązaniem może być klimatyzacja. Wówczas mieszkalne ogrody zimowe w zimę są odpowiednio nagrzewane, a latem ich wnętrze jest schłodzone do przyjemniejszej temperatury.

Przy kompleksowej budowie ogrodu zimowego równie ważne jak przygotowanie dobrego projektu jest dobór najlepszych materiałów, jak i odpowiednich wykonawców, najlepiej jeśli będzie autoryzowana firma. Tylko wówczas klient może mieć pewność, że będzie miał do czynienia z prawdziwymi fachowcami. Produkcją całorocznych zimowych ogrodów musi zająć się doświadczona firma, stosująca najnowsze rozwiązania technologiczne. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Konstrukcja budowli musi zapewniać jej bezpieczeństwo i solidność. Nie może zaszkodzić jej ani ciężki śnieg, ani mocne podmuchy wiatru. Dach musi mieć odpowiednie nachylenie tak, by śnieg zsuwał się z niego swobodnie. Produkcja zimowych ogrodów musi więc uwzględniać dokładne pomiary, przekładające się ostatecznie na funkcjonalność budowli.  

Do wykonania ogrodu zimowego stosujemy zazwyczaj szkło zespolone składające się z szyby niskoemisyjnej oraz bezpiecznej (klejonej). W przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na drobne kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie, więc nie zrobi krzywdy osobom przebywającym w oranżerii. Odpowiedni montaż profili nośnych nowoczesnego ogrodu zimowego zapewnia mu ochronę przed wichurami i śniegiem. Warto pamiętać również o odpowiednim podłożu, czyli betonowym fundamencie zbrojonym i zaizolowanym termicznie. Gdy ma być zabudowany taras lub balkon, należy najpierw pamiętać o sprawdzeniu jego wytrzymałości oraz zapewnieniu miejsca odprowadzenia wody. Tym także zajmują się specjaliści od Almont System – producenta zimowych ogrodów. 

Ochrona przed kaprysami aury

Ściany i dach nowoczesnych ogrodów zimowych muszą skutecznie chronić konstrukcję przed deszczem i podmuchami wiatru. Ich szczelność gwarantuje, że nie będą pojawiały się przecieki. W naszej firmie produkcja ogrodów zimowych skupia się na wytworzeniu profili wyposażonych w uszczelki i system kanalików do odprowadzania wody.

Dzięki temu nie trzeba używać żadnych mas silikonowych, które i tak nie są w stanie zapewnić pełnej szczelności na dłuższą metę. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Rynna zapewnia odprowadzenie wody deszczowej poza dach i niespływanie jej po szklanych ścianach.

Całoroczny ogród zimowy od uznanego producenta musi być przyjemnym, ciepłym miejscem również w chłodniejsze dni. Wykorzystany do jego budowy materiał, czyli szkło i profile aluminiowe, dobrze pełnią funkcję izolatorów. Najlepszym rozwiązaniem – stosowanym przez nas – będą tutaj systemy termoizolowanych profili aluminiowych produkowane specjalnie do budowy nowoczesnych ogrodów zimowych na wymiar. Jako czołowi producenci tego sprzętu dbamy o jego niezawodność i precyzję wykonania. 

W Almont System dostępne są profile aluminiowe o różnych formach i kształtach, a także w bogatym wyborze kolorów. Nieodzownym uzupełnieniem profili są zespolone szyby ze szkła niskoemisyjnego, które zapewniają dobrą izolację cieplną. Jeśli chodzi o ogrzewanie ogrodu zimowego, polecić możemy wodny lub elektryczny system ogrzewania podłogowego. Jest on montowany na zaizolowanej i ocieplonej płycie betonowej. Ogrzewaną podłogę warto wyłożyć okładziną z płytek ceramicznych lub kamiennych.

Z kolei w sezonie letnim dla ochłody w ogrodzie letnim przydadzą się uchylne okna oraz zewnętrzne rolety, które w znacznym stopniu ograniczą wpadania do środka promieni słonecznych. Prostym i skutecznym zarazem sposobem na zapewnieniu we wnętrzu przyjemnego cienia są bujne rośliny, które w razie czego można przenieść w inne miejsce.

Nowoczesne ogrody zimowe budujemy m.in. w Żywcu, Andrychowie i Bielsku-Białej. Klient już na etapie tworzenia projektu powinien wybrać, czy konstrukcja ma być nowym budynkiem, przybudówką, ogrodem mieszkalnym czy też może pomieszczeniem dla roślin.

Co na początek?

Oczywistym faktem jest, że kwestia wyboru lokalizacji ogrodu zimowego na wymiar zależy od wielu czynników takich jak na przykład wielkość działki oraz kształt i położenie domu. Osoby rozpoczynające taką inwestycję są ograniczone przez plany zagospodarowania przestrzennego i przepisy budowlane oraz inne budynki.

Jeszcze przed przystąpieniem do wykonania inwestycji należy wziąć pod uwagę wpływ mrozu, promieni słonecznych czy ogólnie warunków atmosferycznych na przeszkoloną konstrukcję. Pamiętajmy o tym zwłaszcza, jeśli temperatura i wilgotność w naszym ogrodzie zimowym na wymiar – od polskiego producenta Almont System – mają mieć wpływ na warunki panujące w domu i na zaopatrzenie budynku w energię.

Najlepsza lokalizacja

Osoby planujące kompleksową budowę ogrodu zimowego zazwyczaj chcą usytuować go od południowej, nasłonecznionej strony domu. Jednak należy też zwrócić uwagę na to, by stanowił on spójną całość z pozostałymi budynkami.

Najłatwiej wybrać dobrą lokalizację ogrodu zimowego na wymiar, jeśli uwzględnimy go już przy tworzeniu planów nowego domu. W przypadku, gdy decydujemy się na jego dostawienie do istniejącego budynku, mamy raczej ograniczone pole manewru w zakresie jego lokalizacji. Zarówno budowa małych, jak i dużych zimowych ogrodów musi spełniać określone warunki, więc w takich sytuacjach trzeba szukać rozwiązań kompromisowych. 

Jeśli zabudowa całorocznych ogrodów zimowych od strony południowej jest niemożliwa, warto rozważyć opcje zabudowy od strony południowo-wschodniej albo południowo-zachodniej. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową budowę ogrodu zimowego od wschodu, może on odgrywać rolę pokoju śniadaniowego, w którym rano będzie towarzyszyć nam słońce. Natomiast ogród od zachodu może być świetnym uzupełnieniem pokoju do pracy, w którym słońce będzie obecne dopiero w godzinach popołudniowych. Firmowi przedstawiciele Almont System – producenta ogrodów zimowych na wymiar – oferują profesjonalne doradztwo przy wyborze właściwego miejsca. 

Południe – pierwszy wybór na budowę ogrodów zimowych

Oszczędności energii oraz wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze słońca z pewnością służyć będzie umieszczenie inwestycji po stronie południowej. Jak wskazują obliczenia ekspertów, optymalnym położeniem będzie ukierunkowanie ogrodu zimowego na wymiar na południe z przesunięciem ok. 30st. na wschód lub na zachód.

Jednak to rozwiązanie ma również swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że latem w tak nagrzanym ogrodzie trudno wytrzymać – temperatura sięgać w nim może 500 stopni Celsjusza, dlatego niezbędne jest jego zaciemnienie i regularne wietrzenie. 

Jeśli zastawiają się Państwo, czy lepiej zdecydować się na wewnętrzne rolety czy żaluzje zewnętrzne, podpowiadamy, że te drugie będą lepszym wyborem. Zapewnią one tak upragniony w upalne dni cień, a do tego wchłoną energię słoneczną, nie przepuszczając jej do wnętrza pomieszczenia. To rozwiązanie dla tarasowych oraz mieszkalnych zimowych ogrodów, które stają się dzięki temu przyjemnym miejscem do wypoczynku.

Możliwości strony północnej

Kompleksowa budowa ogrodu zimowego od strony północnej też ma swoje zalety. Przy tej lokalizacji zyskamy pewność, że pomieszczenie nie będzie nagrzane, dzięki czemu może służyć jako wygodne atelier czy miejsce do pracy. A rozproszone światło słoneczne wystarczy, by nagrzać pomieszczenie.

A może wschód lub zachód?

Jeśli cenią Państwo umiarkowane warunki, optymalnym wyborem może okazać się wschód lub zachód. Mieszkalne ogrody zimowe od Almont System umieszczone na wschodzie mogą być odpowiednim pomieszczeniem do pracy lub pokojem śniadaniowym. Natomiast usytuowanie tych konstrukcji  na zachodzie zrobi z nich świetne miejsce np. na romantyczne spotkania.

Mieszkalne zimowe ogrody – odkryj inne możliwości

Prostym sposobem na budowę mieszkalnego ogrodu zimowego jest zabudowa tarasu, który przylega do domu. W przypadku domu piętrowego taka przybudówka może być poprowadzona aż do samego dachu, łącznie z balkonem. Tak czyniąc zyskamy w domu dodatkową powierzchnię na dwóch poziomach. W budynkach dwuskrzydłowych można zabudować szkłem przestrzeń znajdującą się między częściami domu – i ta oto otrzymamy pomieszczenie mieszkalne, które służyć nam będzie niezależnie od warunków atmosferycznych. Podobną rolę może pełnić umeblowany łącznik usytuowany między domem a garażem.

Warto zaznaczyć, że w tego typu inwestycjach, połączonych z dachem lub znajdujących się na nim, uzyskamy lepsze oświetlenie i tym samym – lepsze możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz posadzenia roślin. Szklana zabudowa wejścia do domu to gwarancja skutecznej ochrony przed kaprysami pogody.

Przy stawianiu nowoczesnych domów chętnie dołącza się do nich ogrody zimowe, tworzone na wymiar od ich producenta Almont System. Konstrukcje te składają się z dużych, przeszklonych powierzchni, dzięki którym mieszkańcy mogą bezpiecznie i wygodnie korzystać z ciepła słonecznego, bez narażania się na bezpośredni kontakt w wiatrem czy chłodem. Całoroczne ogrody zimowe służą przyjemnemu wypoczynkowi w otoczeniu zieleni przez cały rok.

Nowoczesność i funkcjonalność

Nowoczesne ogrody zimowe, a konkretnie ich realizacja, wiąże się ze zwiększeniem powierzchni domu, poprawą jego bilansu cieplnego oraz korzystnym wpływem na zdrowie mieszkańców i estetykę otoczenia. System dachowy TS oferuje duże bogactwo kształtów i form: od prostych, jednospadowych do skomplikowanych o wielokątnej podstawie i wielospadowym dachu. Dostępna jest również szeroka gama systemowych akcesoriów połączeniowych i wykończeniowych. Jako producent stolarki aluminiowej oferujemy również całą gamę rozwiązań z zakresu systemów okiennych i drzwiowych. Z kolei drzwi przesuwne oraz harmonijkowe pozwalają na uzyskanie dużych powierzchni otwarcia. Oferujemy budowę nowoczesnego ogrodu zimowego w Andrychowie, Bielsku-Białej, Żywcu i w innych rejonach Polski, stosując najnowsze rozwiązania technologiczne.

W części dachowej dużą rolę odgrywają krokwie. Mogą tu być wykorzystane krokwie o różnych przekrojach zależnie od tego, jakiej nośności wymaga nowoczesny ogród zimowy, robiony na zamówienie przez Almont System. Profile wzmacniające wprowadzone do krokwi pozwalają na uzyskanie dużych rozpiętości dachu.

Woda spływa z dachu do profilu rynnowego, który jest chroniony przed zatkaniem siatką ochronną, a dalej przez rurę PCV znajdującą się na słupie nośnym. System ten zapewnia świetny efekt wizualny, jego elementy pozwalają nadać ogrodom zimowym nowoczesny lub tradycyjny wygląd zależny od preferencji klienta.

Wypełnienie dachu

Jeśli chodzi o dach, w zależności od preferencji klientów można tu stosować różne typy wypełnień o różnej grubości. Na rynku dostępne są m.in. szyby o niskim współczynniku przepuszczalności ciepła, szyby pokryte specjalnymi powłokami zabezpieczającymi przed promieniowaniem ultrafioletowym, antyrefleksyjne (efekt lustra), szyby bezpieczne, antywłamaniowe, płyty poliwęglanowe. Warto również wspomnieć o foliach ochronnych, które zimą nie pozwalają na uciekanie ciepła, a latem zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się ogrodu zimowego. Ciekawym i bardzo atrakcyjnym wizualnie pomysłem są również folie ozdobne oraz witraże wykonane zgodnie z pomysłami klientów.

Izolacja

Częścią profili są przegrody termiczne zbudowane z materiałów syntetycznych, które zapewniają dobrą izolacyjność w mieszkalnych ogrodów zimowych, a tym samym redukcję strat energii. Efektem są mniejsze koszty ogrzewania oraz uniknięcie kondensacji pary wodnej. Dodatkowym atutem przegrody termicznej jest fakt, iż poprawia ona izolacyjność akustyczną pomieszczenia. Szczelność dachu zapewniona jest przy pomocy uszczelek EPDM.

System okien dachowych w całorocznych ogrodach zimowych jest łatwy w montażu.

Profil rynnowy bezpośrednio połączony ze słupem aluminiowym, w którym znajduje się rynna odprowadzająca wodę.

Zakończenie konstrukcji, widoczne połączenie krokwi z profilem rynnowym i słupem.

Uzupełnieniem zabudowy mieszkalnych zimowych ogrodów jest oświetlenie oraz wewnętrzne i zewnętrzne rolety, które chronią pomieszczenie przed nadmiarem słońca.

Kolejnym istotnym elementem, który warto uwzględnić już przy projektowaniu oraz produkcji całorocznych zimowych ogrodów jest jego oświetlenie. Wybór źródła światła zależy m.in. od rodzaju roślin i ich zapotrzebowania na światło w naturalnym środowisku.

Jak dobrać źródło światła do ogrodu zimowego?

Wiadomo jednak, że większość roślin prawidłowo się rozwija dopiero w świetle o natężeniu powyżej 2000 Ix (luksów). Rośliny wyjątkowo światłolubne powinny mieć zapewnione oświetlenie o natężeniu od 10 000 do 20 000 lx, natomiast cieniolubne – od 5000 do 10 000 lx.

Co się stanie, jeśli zamontujemy w ogrodzie zimowym zbyt mocne oświetlenie? Wówczas nie tylko wnętrze oranżerii będzie bardzo nagrzane, ale także może dojść do poparzenia roślin. Promieniowanie słoneczne składające się z fal średnich i krótkich bez trudu jest w stanie przenikać przez szklaną powłokę. Tylko niewielka część zostaje odbita przez pokrycie oraz podłoże i rośliny. Reszta ulega przemianie w fale długie i dzięki zjawisku konwekcji zostaje przekazana powietrzu.

Fale długie nie są w stanie wydostać się z powrotem przez szyby i pozostają ”uwięzione” we wnętrzu. Dlatego nawet jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura, oszklone pomieszczenie się nagrzeje. Warto o tym pamiętać przy pracach nad wykonaniem ogrodu zimowego i kierować się zasadą, że im mniejsza przepuszczalność szkła w zakresie fal długich, tym lepiej. W tych miesiącach, gdy promieni słonecznych jest niewiele, konieczne jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła.

Ogrzewanie ogrodu zimowego zapewnia odpowiedni poziom ciepła nawet mroźne dni. Wśród propozycji ogrzewania dostępnych na rynku są m.in. ogrzewanie podłogowe, kanałowe, ścienne oraz klimatyzatory.

Wybór konstrukcji ogrodu zimowego

Tego typu zabudowy nie są wynalazkiem naszych czasów. Już od kilku stuleci są spotykane w Europie, ale dziś ich popularność i dostępność zdecydowanie wzrosła. Kiedyś były głównie ozdobą pałaców i ogrodów arystokracji, która wykorzystywała oranżerie do uprawy np. drzewek cytrusowych. Dziś ogrody zimowe nie są niczym niezwykłym również w małych domach jednorodzinnych. Znakomicie wpisują się również w trend budownictwa energooszczędnego, które jest związane z poprawą bilansu cieplnego budynków. Dobudowywane do budynków mogą również stanowić dodatkową barierę akustyczną.

Przed kompleksową budową zimowego ogrodu warto zastanowić się, jakie funkcje ma on spełniać oraz jakie mamy wobec niego oczekiwania. Wnętrze powinno być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Dobrym krokiem będzie uwzględnienie tego już na etapie przygotowania projektu domu, bowiem dzięki temu otrzymamy nie tylko spójną formalnie całość oraz doskonałe połączenie konstrukcji ogrodu ze ścianami budynku, ale również efektywnie wykorzystamy możliwości tego pomieszczenia. Jednak nawet w przypadku oranżerii dobudowywanej do już istniejącego budynku może ona świetnie spełniać zamierzone funkcje.

Konstrukcja z przegrodą

Ogród zimowy może pozostać nieogrzewany – tu wiele zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić. Jeśli np. chcemy w nim przechowywać doniczkowe rośliny ogrodowe nieodporne na mrozy oraz rośliny pokojowe, które zimą preferują umiarkowany chłód, nieogrzewana, przylegająca do budynku oranżeria będzie dobrym rozwiązaniem. Do jej konstrukcji można wykorzystać tańsze profile nieocieplone (czyli takie bez przegrody termicznej) z pojedynczym przeszkleniem. I nawet w tej sytuacji zimą temperatura nie spadnie w takim ogrodzie poniżej zera, najczęściej znajduje się ona w przedziale 5-15°C. Będzie on doskonale spełniał rolę bufora cieplnego, który zredukuje straty ciepła zimą, a latem będzie chronił budynek przed nadmiernym nagrzaniem. Nieogrzewany ogród zimowy na wymiar może również odgrywać rolę przeszklonej werandy wejściowej z „zimującą” lub tropikalną zielenią zewnętrzną. Dzięki niej wejście do budynku będzie prezentowało się niezwykle oryginalnie.

Jeśli natomiast zdecydują się Państwo na budowę mieszkalnego zimowego ogrodu, na pewno będzie potrzebne w nim ogrzewanie i wentylacja. W ten sposób uzyskamy tzw. ogród ciepły. W tym celu można rozbudować domową instalację c.o. o ogrzewanie podłogowe lub grzejniki ścienne w oranżerii.

Ogród ciepły powiększy powierzchnię mieszkalną budynku. Może stać się miejscem wypoczynku, rekreacji (można wstawić tu np. stół bilardowy), ale też pracy. Dobrze dobrany system ogrzewania i wymiany powietrza zapewni odpowiedni klimat. Straty ciepła związane z dużą powierzchnią przeszkleń zostaną zrównoważone przez ciepło słoneczne pozyskiwane z zewnątrz i akumulowane w murowanych fragmentach ścian oraz w podłodze. W przypadku tego rodzaju inwestycji, konstrukcja jest tworzona z tzw. profili ciepłych, a jej wypełnienie – z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej – nie wyższym niż 1,1 W/(m2•K). W prawidłowo zbudowanym ogrodzie ogrzewanym temperatura zimą wynosi powyżej 10°C, zwykle w przedziale pomiędzy 15° a 25°C.

W ogrodzie ciepłym nawet delikatne rośliny będą miały doskonałe warunki do rozwoju.

Z budową i użytkowaniem ogrodu zimowego powiązane jest pojęcie klimatu. Warto mieć je na uwadze mówiąc o ogrzewaniu ogrodu zimowego, czy jego oświetleniu. Z klimatem powiązana jest m.in. wilgotność powietrza, którą trzeba uwzględnić przy wyposażeniu i użytkowaniu ogrodu zimowego.

Jak stworzyć właściwy klimat?

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań dotyczących naszego samopoczucia w różnych zakresach temperatury i wilgotności powietrza.

Np. pomieszczenie o temperaturze 20°C i wilgotności powietrza od 35 do 70%

(optymalna wilgotność w pomieszczeniu) – to warunki wpływające korzystnie na nasze samopoczucie.

Przy 23°C temperatury w pomieszczeniu o 50% wilgotności odczuwalna jest jako nieprzyjemna.

Wilgotność powietrza jest ściśle powiązana z gromadzeniem się pary wodnej, co jest również istotne w oszklonych werandach.

Wilgoć powstaje na skutek funkcji życiowych człowieka lub jest efektem wegetacji roślin. Zimą nietrudno zauważyć, że gdy otworzymy drzwi między werandą a mieszkaniem, nasycone parą powietrze natychmiast przedostaje się do wyziębionej werandy.

Ilość pary wodnej, jaką może wchłonąć powietrze, zależy w dużej mierze od jego temperatury. Podczas gdy napływające ciepłe powietrze mogło utrzymać w sobie wodę, to pod wpływem ochłodzenia osiągnięta zostaje granica nasycenia (100 % wilgotności powietrza). Efektem tego zjawiska jest „opad deszczu”, i to w najchłodniejszych zakątkach ogrodu zimowego.

 

Jeśli zdecydują się Państwo na wykonanie ogrodu zimowego przy elewacji południowej lub południowo-zachodniej, uzyskacie ciepłe, dobrze oświetlone wnętrze, w którym jednak potrzebne będzie cieniowanie, gdyż będące tam rośliny mogą źle znosić nadmiar słońca. Będzie to doskonała lokalizacja oranżerii dla roślin tropikalnych, które wymagają przez cały rok temperatury około 25oC i stale wysokiej wilgotności powietrza.

Osoby zakładające ogród zimowy powinny też pamiętać o tym, że posadzenie w nim delikatnych i wymagających roślin nieuchronnie wiąże się z wysokimi kosztami ich pielęgnacji, w tym z montażem urządzeń, które zapewnią odpowiedni klimat w oranżerii.

Problemem dla wielu osób może być również brak czasu na podołanie obowiązkom związanym z utrzymaniem oranżerii w dobrym stanie. Pamiętajmy również o tym, że jej gorące i wilgotne wnętrze nie jest miejscem przyjaznym dla człowieka. Dobrym pomysłem może okazać się budowa przydomowego basenu. W jednym i drugim wypadku z powodu wysokiej wilgotności powietrza trzeba oddzielić ją szczelną przegrodą od części mieszkalnej.

Polecane rośliny: Abutilion, Alokazja, Codieum, Dzbanecznik, Guzmania, Płaskla (Łosie rogi), niektóre Storczyki, Zanokcica

W przypadku pokoju wypoczynkowego w ogrodzie zimowym, w którym chcemy utrzymywać kontakty towarzyskie – optymalna będzie lokalizacja po wschodniej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej stronie domu. W takim pomieszczeniu możemy spodziewać się temperatury ok. 20oC, która jest najkorzystniejszą temperaturą dla człowieka. Są również dostępne piękne rośliny, które będą się świetnie rozwijać w takich warunkach.

Budowa zimowego ogrodu to przedsięwzięcie warte rozważenia. Dzięki niemu każdy z nas może mieć kawałek natury we własnym domu. Może być to, zależnie od Państwa preferencji, zielony salon, miejsce spotkań z najbliższymi, królestwo roślin, źródło energii czy bufor klimatyczny. Tradycja wykonywania zimowych ogrodów jest bardzo stara – warto trochę się o niej dowiedzieć.

Początki ogrodów zimowych

Już przed kilkoma wiekami ludzie poszukiwali odpowiednich miejsc dla roślin wrażliwych na mróz. Na przykład w XVI wieku na północ od Alp tworzono zabezpieczone przed mrozem pomieszczenia dla roślin cytrusowych. W czasie zimy rośliny te były zabezpieczane przed mrozem poprzez rozbieralne konstrukcje drewniane zaopatrzone od strony południowej w szklane ściany i ogrzewane zwykłymi piecami. W wiekach XVII i XVIII stały się swoistym symbolem statusu społecznego i zamożności jego posiadaczy. Pod koniec XVIII wieku powstały pierwsze ogrody zimowe pod Paryżem.

Postaci historyczne a ogrody zimowe

W 1780 roku z inicjatywy Filipa Orleańskiego powstał w Moceau „jardin d’hiver” (ogród zimowy). „To niezwykle czarowne uczucie, móc w samym środku zimy otworzyć okno i miast przykrego zimowego powietrza poczuć łagodną, balsamiczną woń wiosny” – tak w roku 1869 o podparyskim ogrodzie zimowym księżniczki Matyldy Bonaparte pisała jedna z ilustrowanych gazet.

Publiczne ogrody zimowe

Budowane przez książąt i arystokrację oranżerie i cieplarnie stały się wzorem dla podobnych przybytków dostępnych dla szerokiej publiczności. W 1820 roku Breiter, przedsiębiorca handlowy z Lipska, kazał wybudować taki ogród zimowy, który mógł pomieścić aż 600 osób. Wewnątrz dostępna była kawiarnia, na sprzedaż było też wystawionych aż 250.000 roślin.

Ogrody zimowe mieszczan

Wraz z bogaceniem się mieszczaństwa w połowie XIX wieku pojawiły się prywatne ogrody zimowe wśród przedstawicieli tej warstwy społecznej jako nieodłączna część wielkopańskich rezydencji. Ich właściciele zyskiwali w ten sposób większą powierzchnię użytkową, niekoniecznie przywiązując dużą wagę do spraw ogrodniczych. Z nieogrzewanych budowli korzystano latem oraz w cieplejsze miesiące wiosny i jesieni.

Już w XIX wieku rozpoczęto masową produkcję konstrukcji do budowy przeszklonych werand i ogrodów zimowych. Systemy te składały się z powtarzalnych elementów pozwalających na budowę ogrodów odpowiadających potrzebom klientów.

Były one bardzo popularne do czasów I wojny światowej. Jednak pojawienie się bardziej funkcjonalnej architektury, wychodzenie z mody elementów żeliwnych oraz bieda w krajach zniszczonych przez wojnę sprawiły, że ogrody zimowe straciły na znaczeniu.

Dziś, podziwiając ogrody zimowe z czasów sprzed kryzysu trzeba przyznać, że trudno dorównać tamtym projektom wyróżniającym się niezwykłą różnorodnością form i twórczą pomysłowością.

Renesans ogrodów zimowych

Na szczęście od około 20 lat możemy obserwować renesans ogrodów zimowych. Ludzie znowu zaczynają je cenić ze względu na możliwość uzyskania dodatkowej powierzchni mieszkalnej. Duża w tym zasługa tego, że pojawiły się lekkie i łatwe w konserwacji konstrukcje oraz nowoczesne pokrycia dachowe. W ostatnich kilkunastu latach możemy również zaobserwować duży rozwój techniki szklenia. Najbardziej istotnym czynnikiem przemawiającym za rozpowszechnieniem ogrodów zimowych stała się związana z nimi oszczędność energii dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych. Dzisiejsze ogrody zimowe od polskich producentów i nie tylko to przede wszystkim naturalne powiększenie powierzchni mieszkalnej. Korzysta się z nich nie tylko zimą, jako że pełnią one funkcję ogrodu całorocznego.

Przedstawiamy fragment tekstu Prawa Budowlanego dotyczący budowy ogrodów zimowych.

Co mówi prawo

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;

2) (32) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

4) (33) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

5) wiat przystankowych i peronowych;

6) budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;

7) (34) wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;

8) parkometrów z własnym zasilaniem;

9) (35) boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;

10) miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;

11) zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;

12) tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska;

13) (36) gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa

Scroll to Top