Nowoczesne ogrody zimowe budujemy m.in. w Żywcu, Andrychowie i Bielsku-Białej. Klient już na etapie tworzenia projektu powinien wybrać, czy konstrukcja ma być nowym budynkiem, przybudówką, ogrodem mieszkalnym czy też może pomieszczeniem dla roślin.
Co na początek?
Oczywistym faktem jest, że kwestia wyboru lokalizacji ogrodu zimowego na wymiar zależy od wielu czynników takich jak na przykład wielkość działki oraz kształt i położenie domu. Osoby rozpoczynające taką inwestycję są ograniczone przez plany zagospodarowania przestrzennego i przepisy budowlane oraz inne budynki.
Jeszcze przed przystąpieniem do wykonania inwestycji należy wziąć pod uwagę wpływ mrozu, promieni słonecznych czy ogólnie warunków atmosferycznych na przeszkoloną konstrukcję. Pamiętajmy o tym zwłaszcza, jeśli temperatura i wilgotność w naszym ogrodzie zimowym na wymiar – od polskiego producenta Almont System – mają mieć wpływ na warunki panujące w domu i na zaopatrzenie budynku w energię.
Najlepsza lokalizacja
Osoby planujące kompleksową budowę ogrodu zimowego zazwyczaj chcą usytuować go od południowej, nasłonecznionej strony domu. Jednak należy też zwrócić uwagę na to, by stanowił on spójną całość z pozostałymi budynkami.
Najłatwiej wybrać dobrą lokalizację ogrodu zimowego na wymiar, jeśli uwzględnimy go już przy tworzeniu planów nowego domu. W przypadku, gdy decydujemy się na jego dostawienie do istniejącego budynku, mamy raczej ograniczone pole manewru w zakresie jego lokalizacji. Zarówno budowa małych, jak i dużych zimowych ogrodów musi spełniać określone warunki, więc w takich sytuacjach trzeba szukać rozwiązań kompromisowych.
Jeśli zabudowa całorocznych ogrodów zimowych od strony południowej jest niemożliwa, warto rozważyć opcje zabudowy od strony południowo-wschodniej albo południowo-zachodniej. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową budowę ogrodu zimowego od wschodu, może on odgrywać rolę pokoju śniadaniowego, w którym rano będzie towarzyszyć nam słońce. Natomiast ogród od zachodu może być świetnym uzupełnieniem pokoju do pracy, w którym słońce będzie obecne dopiero w godzinach popołudniowych. Firmowi przedstawiciele Almont System – producenta ogrodów zimowych na wymiar – oferują profesjonalne doradztwo przy wyborze właściwego miejsca.
Południe – pierwszy wybór na budowę ogrodów zimowych
Oszczędności energii oraz wykorzystaniu ciepła pochodzącego ze słońca z pewnością służyć będzie umieszczenie inwestycji po stronie południowej. Jak wskazują obliczenia ekspertów, optymalnym położeniem będzie ukierunkowanie ogrodu zimowego na wymiar na południe z przesunięciem ok. 30st. na wschód lub na zachód.
Jednak to rozwiązanie ma również swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że latem w tak nagrzanym ogrodzie trudno wytrzymać – temperatura sięgać w nim może 500 stopni Celsjusza, dlatego niezbędne jest jego zaciemnienie i regularne wietrzenie.
Jeśli zastawiają się Państwo, czy lepiej zdecydować się na wewnętrzne rolety czy żaluzje zewnętrzne, podpowiadamy, że te drugie będą lepszym wyborem. Zapewnią one tak upragniony w upalne dni cień, a do tego wchłoną energię słoneczną, nie przepuszczając jej do wnętrza pomieszczenia. To rozwiązanie dla tarasowych oraz mieszkalnych zimowych ogrodów, które stają się dzięki temu przyjemnym miejscem do wypoczynku.
Możliwości strony północnej
Kompleksowa budowa ogrodu zimowego od strony północnej też ma swoje zalety. Przy tej lokalizacji zyskamy pewność, że pomieszczenie nie będzie nagrzane, dzięki czemu może służyć jako wygodne atelier czy miejsce do pracy. A rozproszone światło słoneczne wystarczy, by nagrzać pomieszczenie.
A może wschód lub zachód?
Jeśli cenią Państwo umiarkowane warunki, optymalnym wyborem może okazać się wschód lub zachód. Mieszkalne ogrody zimowe od Almont System umieszczone na wschodzie mogą być odpowiednim pomieszczeniem do pracy lub pokojem śniadaniowym. Natomiast usytuowanie tych konstrukcji na zachodzie zrobi z nich świetne miejsce np. na romantyczne spotkania.
Mieszkalne zimowe ogrody – odkryj inne możliwości
Prostym sposobem na budowę mieszkalnego ogrodu zimowego jest zabudowa tarasu, który przylega do domu. W przypadku domu piętrowego taka przybudówka może być poprowadzona aż do samego dachu, łącznie z balkonem. Tak czyniąc zyskamy w domu dodatkową powierzchnię na dwóch poziomach. W budynkach dwuskrzydłowych można zabudować szkłem przestrzeń znajdującą się między częściami domu – i ta oto otrzymamy pomieszczenie mieszkalne, które służyć nam będzie niezależnie od warunków atmosferycznych. Podobną rolę może pełnić umeblowany łącznik usytuowany między domem a garażem.
Warto zaznaczyć, że w tego typu inwestycjach, połączonych z dachem lub znajdujących się na nim, uzyskamy lepsze oświetlenie i tym samym – lepsze możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz posadzenia roślin. Szklana zabudowa wejścia do domu to gwarancja skutecznej ochrony przed kaprysami pogody.